Lektion 1: Jag-vi-världen på nio lektioner

Upplägget har tagits fram av studenter vid Folkhögskollärarprogrammet på Linköpings universitet och har testats tillsammans med studenter i Tanzania. Lektionsupplägget är tänkt att innehålla ett digitalt utbyte mellan deltagare på en svensk folkhögskola och en tanzansk folkhögskola. Men det går lika bra att använda i ett utbyte mellan två svenska folkhögskolor eller mellan olika klasser på samma skola. 

Uppdaterad: 3 mars 2025

Introduktion till storytelling 

Form: Helgrupp.

Syfte: Ta del av andras berättelser och historier.

Tidsåtgång: ca 120 minuter. 

Material: Filmer, poddar, radioprogram, skrivna berättelser, foton, serier. 

UppläggLektionen går ut på att deltagarna får ta del av andras berättelser och historier. Flera bra exempel på kortare poddar och filmer finns på metodbanken. Det är bra om någon av berättelserna har förankring i det egna landet och den egna kulturen. Alltså berättelser från Tanzania på FDC och berättelser från Sverige på folkhögskola.  

Efter att ha lyssnat i helgrupp så diskuterar deltagarna vad de hör och vad de uppfattade som viktigt i berättelsen i smågrupper.